Pre začiatočníkov: podrobný foto-postup na háčkovanú korytnačku
17. januára 2018Tento návod som vytvorila pred viac ako troma rokmi. To som sa intenzívne venovala háčkovaniu a hlavne štúdiu na Vysokej škole. Teraz je to už viac ako dva roky, čo som háčik nevidela. No to nemení nič na veci, že tento návod je jednoduchý a mnohých z Vás by mohol zaujať.
Držím palce v tvorbe… 🙂
Návod:
Rozmer: cca 5 – 6 cm
Potrebujeme:
Bavlnená priadza na pletenie značky NELA (farby podľa uváženia – ideálne jedna farba na pancier, jedna na telo, a jedna na vyšitie panciera, plus máličko čiernej priadze na očičká), alebo podobnú priadzu s rovnakým zložením (100% bavlna), výplň – polyesterové duté vlákno alebo trhaný vatelín, ihlu, háčik č. 3,5.
Použité vzory a skratky:
o. – očko
ret. o. – retiazkové očko
kr. st. – krátky stĺpik
pev. o. – pevné očko
1 r. – prvý riadok
nasled. – nasledujúci
Návod na pancier – vrchný diel:
Pancier začíname podobne ako všetky časti tela tzv. magickým krúžkom (kto ho nevie, doporučujem pozrieť si nejaké videá na youtube). Prípadne je možné začať 3 ret.o. a spojiť ich pev.o. do kruhu.
1 r. – do magického kruhu 6 kr.st., kruh stiahneme, riadok ukončíme pev.o. do prvého ret.o. (6)
2 r. – rozširujeme vždy 2kr.st. do jedného kr.st. (12)
3 r. – rozširujeme každý 2. kr.st.: 1kr.st., 2kr.st., opakujeme (18)
4 r. – rozširujeme každý 3. kr.st.: 1kr.st., 1kr.st., 2kr.st., opakujeme (24)
5 – 8r. – 1kr.st. do kruhu (24)
Na takto hotový pancier teraz vyšijeme pravidelnú vzorku. Ja som využívala jednoduchý steh z dola na hor. Pri výšivaní dodržiavam línie, ktoré vznikli háčkovaním. Do kruhu je vyšitý 1.riadok, 3r. a 6r.
Začíname prvým kruhom. Ihlu zapichujte do každého kr.st.
Následne vyšijeme 9 kolmých čiar na prvý riadok. Ja ich vyšívam tak, že ihlu zapichujem do 3r. Vo vzdialenosti 2 kr.st. a potom kolmo na 1.r. vyšijem čiaru.
Po zhotovení 9 kolmíc. Následne obšijem 3.r. dokola. Ihlu zapichujem do každého 2. kr.st. (presne do tých krátkých stĺpikov, kde sme robili kolmice).
Opäť vyšívam 9 kolmých čiar. Ihlu zapichujem do 6.r., vo vzdialenosti 3kr.st., tak aby pri kolmici na 3r. mohla čiara prechádzať stredom úsečky.
Pokiaľ si chcete na želvičku pridať aj prívesok, doporučujem navliecť ho na jednu z tychto kolmíc.
Po zhotovení týchto 9 kolmíc, vytváram opäť kruh. Ihlu zapichujem do každého 3. kr.st.
Návod na pancier – spodný diel:
Spodný diel panciera sa háčkuje rovnako ako 1 – 4r. vrchného dielu. Ja využívam rovnakú farbu. Pokiaľ by ste volili inú farbu, dbajte na to, aby jej zloženie a sila bola rovnaká ako u vrchného panciera. Inak by sa Vám mohlo stať, že nebude vrchný a spodný diel panciera k sebe dobre pasovať.
Návod na telíčko:
Telo sa skladá s niekoľkých častí, ktoré sú následne prepojené. Telo nie je prišité k pancieru. Je samostatné ako u ozajstnej korytnačky.
1. Hlava
Začiatok ako u panciera 1 – 2.r. (12)
3r. – 5r. – do kruhu (12)
ešte pred ukončením hlavičky potrebné vyšiť očičká a pusu. Na očká: ja volím kombináciu dvoch farieb nejakú bledšiu a čiernu. Najprv bledšou farbou prešijem jeden kr.st. medzi 3. a 4. riadkom, potom čiernou farbou prešijem tú bledú kolmo. Pusu vyšívam pod 5. riadkom vždy dvakrát v rozsahu asi 3kr.st.
6.r. – uberáme – zháčkovať vždy dva kr.st. do jedného (6)
Hlavičku vyplníme a zašijeme ihlou.
2. Telo a chvostík (ocas)
Začíname na hlave. Z druhej strany hlavy, než ako máme vyšitú tváričku začneme 3 kr.st. Kr.st. začíname na úroveň 3 – 4.r. hlavy. Snažíme sa aby sme mali tieto 3 kr.st. súmerne presne v strede hlavy oproti tváričke.
Následne pracujeme v 2D verzii stále háčkujeme 3kr.st. Na konci riadku spravíme 1 ret.o. Prácu otočíme. Naspäť háčkujeme opäť 3 kr.st. Celý postup opakujeme až kým telo neprichádza ku styku s pancierom. V mojom prípade sa jednalo o 8 riadkov.
V momente kedy sme na úrovni panciera, začneme tvoriť chvostík.
1 r. – 3 kr. st., 1.ret.o., otočiť
2 r. – dva kr.st. zháčkujeme, 1.kr.st., 1.ret.o., otočiť
3 r. – dva kr.st. zháčkujeme, 1.ret.o., ukončíme
na konci si nehávam dlhžší kúsok priadze, a ešte pomocou ihly tvar chvostíka upevňujem a upravujem, tak aby som s nim bola spokojná. Môžete prešiť aj niekoľkokrát telo, aby sa upevnilo.
3. Nohy
U nôh je potrebné 4 krát zopakovať nasledujúci postup.
1r. – 6 kr.st. do magického kruhu (podobne ako pancier) (6)
2 – 4r. – 6 kr.st. do kruhu (6)
následne budeme nožičky uzatvarať, preto je ich potrebné vyplniť. Ja ich často vyplním len zbytkom vlny a to stačí.
5 r. – urobíme si akoby placku a háčkujeme 3 kr.st. tak, aby sme spojili vždy dva kr.st. z protiľahlých strán
6 r. – 8 r. – háčkujeme vždy 3 kr.st., 1 ret.o., prácu otočíme (podobne ako telo)
Prácu ukončíme a opäť si neháme dlhžší kúsok priadze. Riadky 5 – 8. preložíme a prešijeme, tak ako to vidíte na obrázkoch. Môžete ich prešiť aj na spiatočnej ceste. Nohy postupne prišívame k telu. Ja to robím opäť od oka tak, že si vždy telo aj s nohou priložím k pancieru a prirovnám, kde by bola noha najviac súmerne voči pancieru.
Skladáme 3D puzzle:
Keď už máte hotové 4 nožičky a prišité k telu a hlavičke, máte tiež hotový vrchný a spodný diel pancieru. Všetky časti si k sebe priložíme a pancier následne vyplníme výplňou, tak aby bol primerane plný. Potom začneme prišívať pancier k sebe. Dávajte pozor na to, aby ste neprišívali telo, keď ho prišijete nič sa nestane, no aspoň pre mňa je to dôležité, lebo viem, že korytnačka je ako ozajstná.
Pancier prišívam vždy tak že zošijem 2 kr.st. susediace vedľa seba, potom 2 kr.st. prešijem len na spodnej časti panciera – s čím sa spraví otvor pre hlavu/nohu/chvostík, a zase zošijem 2 kr.st. dohromady.
Ak ste tento postup zopakovali 6 krát máte korytnačku hotovú. Blahoželám vám 🙂
Verím, že sa vám korytnačku podarilo krásne vyrobiť a že vám urobí tak veľkú radosť ako mne urobili tie moje… 🙂
Petra
Ak Vás tento blog zaujal, založila som aj facebook skupinu a facebook stránku kde pravidelne uverejňujem ďalšie DIY novinky. Rada vás tam stretnem. 🙂
Ďalšie moje články nájdete na blogu.
Na záver chcem poprosiť, ak uháčkujete korytnačku podľa môjho návodu, uveďte odkaz na stránku, kde ste návod objavili. Pomáhate mi tak tvoriť ďalšie návody pre vás…
Od malička ma lákala DIY tvorba.
Na základnej škole som sa učila paličkovú čipku. Počas strednej som sa učila narábať so šijacím strojom. Popri štúdiu na vysokej škole som sa naučila háčkovať. Vtedy som aj objavila YouTube DIY návody a krásu Pinterestu.
Po škole som nastúpila ako terapeut k ľuďom s postihnutím. Dodnes tam pracujem prevažne v dielničke kde ručne šijeme rozličné hračky a dekorácie. Naučila som sa tam nové techniky a spôsoby práce.
Dobrý den,
obdivuji každého, kdo něco umí. Jako dítě, dokud žila moje babička, jsem prošvihla dobu, kdy jsem se od ní mohla naučit leccos. S babičkou jsem háčkovala, ale jenom rovně, na jiného se mnou neměla trpělivost. Háček jsem tak držela naposledy před 40 lety. Teď mám praneteře a večer nemám nic na práci, tak bych chtěla vyzkoušet něco pro radost. Proto Vám moc děkuji za Váš popis. Vyzkouším podle Vašeho popisu, snad se mi povede.
Petra
Dobrý deň pani Petra,
ďakujem Vám za krásny komentár. Ja som sa učila z youtube videií, aj keď tiež trochu ľutujem, že som viac nenaučila od babky, alebo od sestry mojej starkej, ktorá sa intenzívne venovala ručným prácam. Držím Vám palce, aby Vám korytnačka pekne vyšla. 🙂 Majte sa pekne.
Petra